ALTIN SÖZLER
ALTIN SÖZLER - Canibim.Com

Allahtan uzaklaştırıcı şeylerin en kuvvetlisi kibir ve şöhret; yaklaştırıcı sebeplerin en önemlisi de tevazu, alçak gönüllülük ve mahviyettir.

 İnsanlar dört gruptur.Bir kısmı iyilik edene iyilik eder;Bu eşek huyudur.Bir kısmı kötülük edene kötülük eder;Bu köpeklerin ve yırtıcı hayvanların huyudur.Bir bölüğü iyilik edene kötülük eder;Bu yılan huyudur.Bir grubu ise kötülük edene iyilik eder; bu da Peygamberlerin, velilerin ve iyi insanların  huyudur.(Siz bu gurubun hangisine giriyorsunuz) "sonuncusuna girmenizi tavsiye ederim."


Güzel ahlak; imandır, ameldir, ihlastır, zikirdir, ihsandır, tevazudur, öğüttür, tasavvuftur, cömertliktir, mürüvveddir, rızadır, sabırdır, Allah'ı sevmektir, ondan korkmaktır.(Bu özelliklerin kaçı sizde var.) "hepisinin olmasını dilerim"

Kamil insanların etrafında daima hasetçiler bulunur.Herbirinin elinde ötekininkine benzemeyen bir mızrak vardır, o mızrakları bu kamil insana  ve ona aşık olanlara atarlar.

Dünya sevgisi insanların yardımlaşmasına engel olmuş, onları dünya malı yığmaya tutkun bir hale getirmiştir.Böylece derece itibariyle kendilerinden üstün olanlara kin gütmeye, haset etmeye başlamışlardır.

Sadakaya devam et.Ahirette çok büyük mükafata nail olacakların içinde, sadaka veren erkeklerle sadaka veren kadınlarda vardır.Sadaka, farz zekat vermek gibi.Nafilede olur.Farz olan sadakayı verenler, bencillikten kurtulurlar.Nafile sadaka verenlerde büyük derecelere ererler.

Yemekte içmekte haram olan şeylerden korunmak nasıl lazımsa.Sözlerde de öylece lazımdır.Nasıl bileğim dersen: Şöyle, içine sıkıntı veren, başkasının görmesini, duymasını istemediğin şeyler hep günahtır.Bir de kalbine şek ve şüphe veren şeyleri bırak.Bu hususta fetvayı kalbine sor.

Sakın kimse ile alay etme, eğlenme.Hele derviş meşrepli salih, mütevazi insanlarla alay etmek din ile alay etmek gibidir.

Allah'ın azabından kendini kurtarmak istersen, müslümanların büyüklerine, baban gibi hürmet et.Orta yol göster.Mümin kardeşlerine kalbinde adavat bulunan cennet kokusu duymaz.

Sadaka vermeye gayret et.Sadaka Allah'ın gazabını söndürür.Kıyamette gölgelik olur.Meleklerin duasına mashar kılar.

İstiğfara devam et.Hele seher vakitleri çok istiğfar et.Allah'ın bir sınıf melekleri vardır.Onlar küreyi arzda bulunanlara çok dua ederler.Bir sınıf daha vardır ki onlar, seherler de istiğfar eden müminlere dua ederler.


Tüm MAKALELER