HZ. MUSA (AS) VE FASIL
Canibim.Com

HZ. MUSA (AS)  VE FASIL - Canibim.Com

 

FASIL

         

“Ya Musa eğer beni zikredersen bende seni zikrederim.Beni zikrettiğin zaman da gönülden zikret.Benim önümde  bir hoş olmuş kul gibi dur ve bana gönül aşkıyla  ve sıdk ile yakar,yalvar,münacat et. Ta ki dileğini kabul edeyim” diye buyurdu.

 

Ya Musa  dedi. Gerçekten ben nurdan bir ev yaptım.Adem oğullarının yüreğinde emanet bıraktım.Ona gönül diye ad koydum.İşte o evin yeri marifettir, göğü imandır. Güneşi şavktır. Ayı da sevgi ve muhabbettir. Yıldızları doğruluktur. Dağları yakınlık, bağları himmettir. Gök gürültüsü korkudur.

 

 

Yıldırımları ricadır, bulutları fazilettir, yağmuru rahmettir, ağaçları ibadettir, yaprakları vekar, yemişleri hikmettir, ırmakları bilgidir, gündüzü akıllılık, gecesi musibettir. O evin dört ruknu ve direği vardır.Bir ruknu gönülden ilgililik, sevgidir, bir rüknü yakınlık, bir rüknü tevekkül ve bir rüknü rahmettir. O evin dört kapısı vardır,bir kapısı ilimdir, bir kapısı bilgidir, bir kapısı hilimdir, yumuşaklılıktır, bir kapısı sabırdır, bir kapısıda şükürdür.

 

 

Tembihül gafilin de Ebülleys der ki:

Musa (as)

-Yarabbi, senin sevdiğin ve gazab ettiğin kulu nasıl bileyim? Diye sordu.

Hak Teala Hazretleri:

-Ya Musa ! Ne zaman bir kulumu seversem onun himmeti benim zikrim olur. Ben de yerlerde ve göklerde onu zikrederim. Onu masıyetten, günah ve şuçtan saklarım. Azabımı ona haram ederim. Ey Musa ! Ne zaman ki bir kuluma gazab etseler ben, zikrimi gazab edene unuttururum. Ve ona günah, suç işletirim. Ben ona hışım ederim ve azabımı ona helal ederim.

 

 

Ey Musa !

Gazab ettiğim kişinin nişanıda şudur:

Gönül gururlu, onurlu olur. Yüreği, dili ağır sözlü olur. Gözü kötülere, şerre bakar. Eli pinti olur (cimri).

Nakledilir ki, firavunu Hak Teala Hz’leri suda boğduğu zaman Musa (as)

-Yarabbi, beni bir işe delalet eyle. O iş bana verdiğin nimetlerin şükrü olsun dedi. Hak Teala : ”Ya Musa eğer gökleri ve yerleri terazinin bir kefesine koysalar, öteki kefesinede LA İLAHE İLLALLAH kelimesini koysalar bu söz daha ağır gelir” diye buyurdu. SELAM ve DUA ile…

 

Not: Cenab-ı Mevlam hepimizi hakiki ve samimi tevhid çekenlerden eylesin…amin!

 

 

Tüm MAKALELER